IIS 7.5 i problem z Windows authentication (401 – Unauthorized: Access is denied due to invalid credentials)

Przez ostatnie kilka lat już pewnie z kilkadziesiąt razy włączałem na IIS uwierzytelnianie zintegrowane z windows (windows authentication) i nigdy…. NIGDY, nie było z tym żadnego problemu…..aż do wczoraj. Pomimo tego, że wszystko było (przynajmniej wdłg. mojej wiedzy) zrobione zgodnie ze sztuką, Internet Explorer uparcie pytał mnie o mój login i hasło aby po 3 próbach zakomunikować mi “401 – Unauthorized: Access is denied due to invalid credentials”.

Rozwiązanie problemu okazało się być niezwykle proste, wystarczy w IIS tak skonfigurować windows authentication aby NTLM był używany przed opcją negotiate. Najwyrażniej Kerberos nie jest w tym środowisku skonfigurowany poprawnie i kiedy on zawodzi, serwer nie próbuje już uwierzytelnić użytkownika za pomocą NTLM. Poniżej screen na którym widać gdzie można tą opcję skonfigurować:

iis 7.5 windows authentication

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>